Zieleń wokół domu – czy jest bardzo istotna?
Własny ogród jest często powodem, dla którego mieszkańcy bloków decydują się na budowę domu lub zakup gotowego domu od dewelopera. Jest to niewątpliwie wygodna opcja, która pozwala urządzić miejsce do wypoczynku, czy nawet domowy warzywnik, gdzie będą znajdować się domowe warzywa i zioła.
Projekt ogrodu – wymysł czy niezbędny element podczas aranżacji ogrodu?
Projektowanie często kojarzy się nam jedynie z wnętrzami, czy bryłą budynku. Architektura krajobrazu jest jednak prężnie rozwijającą się dziedziną, z której warto czerpać jak najwięcej. Budując dom i planując ogród, warto korzystać z wiedzy specjalistów. Projektowanie terenów zielonych jest bowiem niezwykle wymagające i jeśli sami nie posiadamy ogromnej wiedzy o roślinach, możemy znacznie utrudnić sobie codzienne funkcjonowanie w ogrodowej przestrzeni, a także spowodować, że wybrane przez nas rośliny po prostu nie będą się rozwijać tak, jak powinny.
Jak połączyć nowoczesną bryłę budynku z ogrodem?
Aby przemieszczanie się między ogrodem a domem było komfortowe, warto postawić na rozwiązania, które znacznie to ułatwią. Jednym z takich rozwiązań jest taras, który można bardzo łatwo zaaranżować. Będzie to nie tylko świetne przejście z przestrzeni domowej do ogrodu, ale i dobre miejsce, w którym można urządzić przestrzeń do wypoczynku, czy rodzinnego grillowania. Projekty domów nowoczesnych często przewidują powstanie właśnie tarasu na styku bryły budynku i ogrodu. Innym popularnym rozwiązaniem są schody np. drewniane, dzięki którym można bezpośrednio znaleźć się w ogrodzie. Zarówno schody, jak i taras wykonane z drewna są idealną propozycją, która rewelacyjnie komponuje się zarówno z budynkiem, jak i zielenią, jaka dominuje w ogrodzie.
Trawa, kwietniki, warzywnik i inne miejsca – jak je wydzielić w domowym ogrodzie?
Bez względu ile miejsca zajmuje Twój ogród, możesz z powodzeniem wydzielić w nim poszczególne strefy. Pomocne będą w tym wszelkie palisady, słupki, a także obrzeża ogrodowe. Dzięki tym gadżetom już w kilka chwil możesz cieszyć się dobrze zaaranżowaną przestrzenią ogrodową. Jeśli korzystasz z pomocy architekta krajobrazu z pewnością podpowie Ci on, jak rozmieścić poszczególne elementy, by wszystko funkcjonowało jak najlepiej. Planując rozmieszczenie roślin samodzielnie, musisz zwrócić uwagę na to, jaką ilość wody one potrzebują, a także jakie nasłonecznienie jest wymagane do prawidłowego rozwoju roślin. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z koniecznością zmiany ich położenia i reorganizacji całego ogrodu.