Wielofunkcyjny salon w dobrym stylu

Wielofunkcyjny salon w dobrym stylu

Kiedy nie masz w domu dużo miejsca, musisz urządzać wnętrza w taki sposób, aby były funkcjonalne i spełniały kilka ról w jednym. Wymaga to odrobinę więcej wysiłku i wyobraźni, ale można w ten sposób zaprojektować piękne, stylowe pokoje, w których wszystko jest na swoim miejscu.

Strefa odpoczynku

Pomieszczenie, które ma spełniać kilka ról, najlepiej podzielić na strefy użytkowe. Jeśli jest to wielofunkcyjny salon, konieczna jest przestrzeń do wypoczynku. Pomyśl o sofie i fotelach - wybierz te bez podłokietników, bo zajmują znacznie mniej miejsca. Pomyśl, gdzie umieścić telewizor, żeby wygodnie się go oglądało z siedziska.

Strefa odpoczynku może też mieć funkcję jadalną. Jak to zrobić? Najlepiej, zamiast niewielkiego stolika kawowego, wybrać ławy na wysoki połysk. Są wyższe i może usiąść przy nich więcej osób. Aby zaoszczędzić miejsce, można zdecydować się na składane krzesła, na przykład podwieszane na ścianie. W ten sposób nie będą zajmować przestrzeni, kiedy nie będą używane.

Miejsce do pracy

W takim wielofunkcyjnym salonie często konieczne jest miejsce do pracy. Szczególnie teraz, gdy praca na home office stała się bardziej popularna, warto zastanowić się, jak wkomponować biurko i niezbędną elektronikę w wystrój nowoczesnego mieszkania. Kiedy warto decydować się na bardziej dyskretne rozwiązania, np. składane blaty? Przede wszystkim, gdy nie wykorzystujesz wiele sprzętu - pracujesz tylko na laptopie, który łatwo przenieść. A także wtedy, kiedy praca wiąże się ze stresem, od którego lubisz się odciąć po godzinach.

A jeśli zdecydujesz się na tradycyjne biurko, zwróć uwagę na stylistyczne dopasowanie go do reszty mebli. Jeśli nie będzie się za bardzo wyróżniać, nie stworzy wrażenia chaosu i nie będzie przytłaczało. Dobierz też eleganckie krzesła siatkowe, dzięki którym wygodnie usiądziesz do swoich obowiązków. Są one bardzo wytrzymałe, a w dodatku wyprofilowane w taki sposób, że spędzone w nich godziny nie odbiją się na twoim kręgosłupie.

Zadbaj o szczegóły wykończenia

Wielofunkcyjne wnętrza mogą być też piękne. Wystarczy zadbać o detale. Może jakieś ciekawe uchwyty albo nóżki mosiężne do mebli? Warto też udekorować ściany grafikami, ale wszystko z umiarem i smakiem. Małe wnętrza nie lubią natłoku przedmiotów, dlatego lepiej zachować schludny minimalizm.

Jeden pokój może być jednocześnie sypialnią, jadalnią, salonem i biurem. Trzeba tylko pomyśleć, w jaki sposób urządzić go w praktyczny sposób, aby cieszył oko i spełniał swoje wszystkie zadania. Producenci wychodzą nam naprzeciw z ofertami wielofunkcyjnych mebli, ale dostosowanie wystroju do potrzeb zależy tylko od Ciebie.