O czym trzeba pamiętać, aranżując ogród?

O czym trzeba pamiętać, aranżując ogród?

Zazwyczaj każdy właściciel domu jednorodzinnego chce stworzyć piękny ogród, gdzie mógłby wypić poranną kawę i urządzać rodzinne spotkania. Wiele osób myśli, że wykonanie ogrodu wiążę się z koniecznością zatrudnienia architekta krajobrazu – nic bardziej mylnego. Ogród można samemu zaprojektować – takie rozwiązanie dostarcza wiele przyjemności i satysfakcji. Jednak decydując się na samodzielną aranżację ogrodu, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. O nich właśnie opowiemy w tym artykule.

Stwórz projekt

Na pewno w głowie masz piękny ogród, który jest fundamentem błogich chwil. Jednak same pomysły nie mogą pozostać w umyśle. Abyśmy mogli się cieszyć pięknym ogrodem, należy stworzyć projekt. Tylko dobre zaplanowanie wszystkich elementów zagwarantuje świetny efekt. W przypadku chaotycznego działania końcowy efekt może nas rozczarować. Jeśli czujesz, że takie zadanie powinien wykonać specjalista, to jak najbardziej musisz postąpić zgodnie ze swoim sumieniem. Jeśli jednak projekt wykonasz samemu, to musisz pamiętać o kilku rzeczach. Projektowanie terenów zielonych wymaga przemyślenia, dlatego musisz uwzględnić nie tylko rośliny, lecz także elementy dekoracyjne. Zastanów się, w którym miejscu ma się znajdować altana oraz plac dla dzieci. Tylko mądre ulokowanie takich miejsc sprawi, że wszystkie elementy będą tworzyły integralną całość. W projekcie należy zawrzeć właściwie wszystkie kwestie. Zastanów się również, o jakim charakterze ma być ogród, ponieważ funkcja będzie determinować kształt ogrodu, układ ścieżek, a także same rośliny.

Czy istnieją zasady projektowania domu?

Bez względu na to, czy projekt ogrodu jest wykonywany dla domu jednorodzinnego, czy ma ozdabiać nieruchomości premium, trzeba kierować się kilkoma zasadami. Tworząc projekt ogrodu, pod żadnych pozorem nie sadź żadnych roślin na środku ogrodu, ponieważ rośliny w takiej lokalizacji zmniejszą optycznie zieloną przestrzeń. Kolejna zasada odnosi się do sadzenia roślin. Specjaliści zalecają sadzić rośliny w takim sposób, że im głębiej wchodzi się do ogrodu, tym wyższe powinny być krzewy bądź drzewa. Pamiętaj, że ogród nie powinien wyglądać, jak tropikalny las z Ameryki Południowej. Nie należy przesadzać z ilościami roślin. Zbyt duża liczba gatunków może stworzyć chaos i bałagan.

Pamiętaj o meblach ogrodowych

Tworząc ogród, nie można zapomnieć o meblach ogrodowych, które zapewnią możliwość przesiadywania w rajskim miejscu. Najlepiej sprawdzą się meble drewniane, ponieważ świetnie komponują się z zielenią. W sklepach można również zakupić meble ze sztucznych materiałów, które przypominają naturalne drewno. Jeśli jednak postawisz na naturalne meble, pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza poza okresem letnim.