Katowice – czy warto tutaj założyć biznes? Sprawdźmy!
Katowice to jedno z największych miast w Polsce i stolica konurbacji górnośląskiej, która wedle różnych statystyk liczy sobie od 2,2 do 3,5 miliona mieszkańców. Dziś postanowiliśmy sprawdzić, czy w mieście tym opłaca się założyć biznes. Które branże radzą sobie najlepiej w stolicy Śląska? Ile kosztuje wynajęcie biura w Katowicach? Sprawdźmy!
Czy Katowice są wyłącznie miastem górniczym?
Katowice są stolicą Śląska, więc kojarzą się oczywiście z węglem. Czy jednak faktycznie sprawnie działa tu jedynie przemysł wydobywczy i szanse mają tu wyłącznie firmy, które realizują działania w tym sektorze gospodarki? Okazuje się, że nie – Katowice to mądrze zarządzane miasto, które przez lata tworzyło swoją złożoną gospodarkę. Obok przemysłu wydobywczego wspaniale rozwija się tu przemysł motoryzacyjny, chemiczny oraz branża IT. W mieście znajdziemy siedziby wielu firm o międzynarodowym znaczeniu – wybór Katowic na ich siedziby nie jest przypadkowy. Miasto jest strategicznie położone na mapie Polski i doskonale skomunikowane z innymi metropoliami.
Katowice – strategiczny punkt na mapie Polski
Katowice leża na styku ważnych polskich szlaków handlowych. Posiadają połączenie autostradowe i kolejowe z Warszawą i Trójmiastem, dlatego surowce i towary produkowane w tutejszych zakładach mogą być szybko transportowane do polskich portów i wysyłane w świat. Transport ten działa oczywiście w dwie strony – Katowice są ważnym punktem przeładunkowym dóbr przesyłanych z polskich portów. Towary z Katowic są wysyłane do naszych południowych sąsiadów – na przykład Czech, Austrii czy Węgier. To właśnie dzięki dobremu skomunikowaniu i strategicznemu położeniu Katowic na mapie, w mieście doskonale rozwija się branża transportowa i logistyczna. Znajdziemy tu nowoczesne centra logistyczne i magazyny, które codziennie przyjmują tysiące produktów.
Wynajem powierzchni biurowej w Katowicach
Czy łatwo znaleźć w tym mieście biuro do wynajęcia? Katowice to miasto, w którym nie brakuje powierzchni biurowej. Wciąż powstają tu nowe biurowce, które przyporządkować można do różnych klas w zgodzie ze standardem BOMA International. To zarówno nowoczesne obiekty, które w niczym nie ustępują tym, które znajdują się w centrum Warszawy, jak i przestrzenie co-workingowe i parki technologiczne, w których pierwsze kroki stawiają startupy. Jeżeli chodzi o ceny wynajmu powierzchni biurowej, to plasują się one w okolicy średniej typowej dla dużych polskich metropolii, czyli od 10 do około 100 złotych za metr kwadratowy przy wynajmie miesięcznym.