Jak zadbać o kręgosłup na home office?

Jak zadbać o kręgosłup na home office?

Pracujesz zdalnie i przez większość dnia siedzisz przed komputerem? Twój kręgosłup z pewnością nie jest zadowolony z tego faktu. Nawet jeśli regularnie uprawiasz sport i robisz przerwy w pracy, warto zadbać o dodatkowe udogodnienia, za które twoje ciało bez wątpienia będzie ci wdzięczne. Co konkretnie mamy na myśli? Spieszymy z odpowiedzią!

Dostosuj przestrzeń do pracy

Osoby pracujące w domu nie są zmuszone do zajmowania konkretnego stanowiska pracy. Swoje obowiązki mogą wykonywać siedząc przy stole w kuchni, na kanapie, a nawet leżąc w łóżku pod kocem. To oczywiście ciekawe rozwiązanie, jednak dla wielu osób męczące. Praca w pozycji leżącej źle wpływa na nasz kręgosłup. Oczywiście nie oznacza to, że długotrwałe siedzenie go nie obciąża, jednak z pewnością jest dużo zdrowsze, niż całodniowe wylegiwanie się na kanapie. Z tego względu warto zaaranżować w domu przestrzeń specjalnie do pracy. Zainwestuj w porządne biurko i krzesło obrotowe z zagłówkiem, które znacznie odciąży twoje plecy i szyję. Takie rozwiązanie z pewnością pozytywnie wpłynie na twój komfort pracy, a tym samym na produktywność. Dobrym pomysłem jest także piłka gimnastyczna, która może posłużyć ci zamiast krzesła czy fotela. Siedząc na piłce utrzymujesz wyprostowany kręgosłup oraz ćwiczysz jego mięśnie, co oczywiście poprawia twoją postawę.

Relaksuj się

W siedzącej pracy (szczególnie w domowym zaciszu) niezwykle istotne są przerwy na chwile relaksu. Wystarczy 15 minut rozciągania na 2 godziny pracy, aby poczuć się lepiej i nabrać dodatkowej energii! Z pewnością nie możesz pozwolić się na urządzanie gorących kąpieli w trakcie wykonywania obowiązków, ale może uda ci się wyrwać na krótki spacer? Praca umysłowa wymaga nieustannego skupienia, dlatego dobrze jest chociaż raz na 8 godzin przewietrzyć głowę i odetchnąć pełną piersią. Wiele osób pracujących zdalnie inwestuje również w specjalne fotele masujące, które przynoszą ulgę dla całego ciała. Urządzenia te potrafią w kilka minut przenieść cię do krainy przyjemności i relaksu, dzięki czemu dalsza praca jest o wiele bardziej produktywna i komfortowa. Jeśli wolisz tradycyjne metody odpoczywania, spróbuj w trakcie pracy wykonać kilka ćwiczeń oddechowych, które uspokoją twoje nerwy i ukoją organizm. Nie zapominaj również o zmienianiu pozycji z siedzącej na stojącą: jeśli rozmawiasz akurat przez telefon, wstań od biurka i przejdź się po domu w tę i z powrotem.

Praca w domu wcale nie musi być żmudna! Wszystko jest kwestią naszych wyborów. Dbaj o kręgosłup, korzystaj z pogody i nowych rozwiązań technologicznych, a twoje home office stanie się ciekawe i przyjemne!