Efektowny ogródek na jesień

Efektowny ogródek na jesień

Piękny, zadbany ogród to marzenie niejednej osoby. Niektórzy uważają, że wymarzony efekt osiągnąć można jedynie wiosną lub latem, ale to nieprawda. Wystarczy trochę wysiłku, odpowiedniego doboru roślin i nawet jesienią cieszyć się można idealnym trawnikiem. To dlatego warto sprawdzić, jakie kwiaty sadzić jesienią, oraz, w jaki sposób zaprojektować swój ogród, albo dowolną zieloną przestrzeń, aby rezultat był w pełni satysfakcjonujący.

Jakie kwiaty sadzić jesienią?

Wbrew pozorom jesień to idealny czas na to, aby zasadzić wiele z popularnych rodzajów kwiatów. Niektóre z nich wyrosną jeszcze na początku sezonu, w przypadku innych faktycznie trzeba będzie poczekać do wiosny. Niemniej jednak, planując wcześniej rozkład ogrodu, zadecydować można o tym, jakich roślin nie powinno w nim zabraknąć, a wybór jest naprawdę spory i tym samym każdy znajdzie ulubione kwiaty! Sadząc cebule kwiatowe jesienne, z całą pewnością warto zwrócić uwagę na tulipany, narcyzy, krokusy, lilie, czy irysy. Będą one świetną ozdobą ogrodu, gdy tylko przebudzi się on do życia. Wybierając cebulki kwiatowe, oczywiście należy zwracać uwagę na ich jakość i zadbać o to, aby wybierać jedynie te nieuszkodzone.

Nie tylko piękne ogrody, ale i przestrzenie miejskie

W dużych miastach często brakuje zieleni i władze miast, jak i sami mieszkańcy robią co w ich mocy, aby wykorzystać przynajmniej trochę przestrzeni i urozmaicić ją efektownymi kwiatami. Łąki miejskie to zdecydowanie zielone płuca miast. Sadzenie mieszanek polnych kwiatów nawet na niewielkich trawnikach, pozwala łagodzić szkodliwe skutki zmiany klimatu. Przede wszystkim bujna roślinność pozwala obniżyć temperaturę otoczenia, zatrzymują wodę w glebie i wpływają na oczyszczenie powietrza. Ich koszt nie jest wysoki, a więc na pewno warto wziąć je pod uwagę, planując miejską przestrzeń, albo podsunąć taki pomysł władzą miasta.

Profesjonalny projekt ogrodu

Oczywiście są osoby, którym szczególnie zależy na tym, aby ich ogród został zaprojektowany od A do Z. W takim przypadku sprawdzą się gotowe projekty ogrodów. Wrocław to jedno z miejsc, w którym skorzystać można z takiej usługi. Zdecydować można się na już gotowy projekt, albo zlecić wykonanie projektu, który będzie dobrany idealnie do przestrzeni, którą się dysponuje, a także względem gustu osób, które go zlecają. Zaplanować można wtedy rozmieszczenie wymarzonych roślin, jak i ewentualnych oczek wodnych, czy stref relaksu we własnym ogródku.