Budowa domu – o czym należy pamiętać?

Budowa domu – o czym należy pamiętać?

Architekci bardzo często współpracują z osobami, które wcześniej mieszkały w zabudowie wielorodzinnej. Klientów usług architektonicznych tego typu, można poznać po braku istotnej wiedzy z zakresu życia w domach jednorodzinnych. Wzięcie pod uwagę poszczególnych aspektów pomoże wybudować piękny dom. A więc, o czym należy pamiętać, budując dom?

Zaplanuj proces budowania

Obecne trendy budowlane wskazują, że nie należy projektować zbyt dużego domu. Jednak w praktyce bardzo często osoby budujące dom o tym zapominają i realizują inwestycję większą, aniżeli tego potrzebują. W efekcie powstają tzw. domy-balony, które są przepełnione powierzchnią. Swoim wyglądem przypominają nieruchomości premium, które są własnością milionerów. Tylko w drugim przypadku takie posiadłości są dobrze przemyślane, a każdym metr kwadratowy jest zaaranżowany. W przypadku klasycznego domu rodzinnego efekt jest zgoła inny. Za duża przestrzeń powoduje, że budynek jest trudny i uciążliwy w użytkowaniu. Przy ewentualnej sprzedaży dodatkowa przestrzeń, wcale nie zwiększy wartości nieruchomości, lecz sprawi, że ciężko będzie znaleźć nowego nabywcę. Z czego wynika syndrom zbyt dużego domu? Praktyki te wynikają z negatywnych doświadczeń wyniesionych z ciasnego mieszkania w bloku. Budowa zbyt dużego domu jest sposobem zrekompensowania sobie wcześniejszej ciasnoty. Właściciele przenoszący się z ciasnego mieszkania do wolnostojącego domu planują zazwyczaj zbyt dużą liczbę pokoi, przyjmując, że ich powierzchnia jednostkowa nie może być mniejsza niż 20 m2. To bardzo niebezpieczne myślenie, powodujące zaburzenie potencjału całej zabudowy. Odnosząc się do pomieszczeń, jeśli już planujemy ich kilka, to warto, aby każda wydzielona przestrzeń miała swoją funkcję.

Schowek gospodarczy na sprzęt ogrodowy

Budując swój dom, nieodłącznym elementem jest projektowanie terenów zielonych. Piękny ogród rosnący wokół nieruchomości to marzenie każdego indywidualnego inwestora. Ogród oczywiście trzeba pielęgnować, a to wymaga odpowiednich narzędzi. Aby zachować porządek warto ogrodowe gadżety służące do uprawy ziemi i pielęgnacji roślin umieszczać do specjalnego schowka. Architekci są zgodni, że pomieszczenie tego typu powinno być zaprojektowane bezpośrednio przy tarasie. Takie położenie pozwala na odpowiednią logistykę.

Kotłownia

Dom wolnostojący to nie tylko materiały budowlane, lecz także instalacje. Na szczególną uwagę zasługuje instalacja grzewcza. Jeśli chcemy mieć dostęp do ciepłej wody, warto wyposażyć się w kocioł grzewczy. Urządzenie najlepiej sprawdzi się w kotłowni. Tak naprawdę, tworząc takie pomieszczenie, może tam znajdować się nie tylko urządzenie grzewcze, lecz także zastępcza łazienka czy regały z zaprawami.